השמנה, אוף...

Title Art
חזרה לאוסף הטיפול טבעי נטורופתי במחלות

טיפול טבעי נטורופתי במחלות

 

שמתי לב כאשר מדברים על השמנה באמצעי התקשורת, נדמה שכולם משמינים מאותה סיבה. ובהתאם לכך הפיתרון זהה. אנחנו פשוט צריכות לסתום את הפה. אנחנו אומנם נראות שונה, מתנהגות שונה, חושבות שונה, אבל משום מה ההתייחסות אלינו זהה. להשמנה יש מספר גורמים. לאכילת יתר יש מספר סיבות שונות.

 

האשם - לא את!

משום מה לא מדברים בכלל על תעשיית המזון שנהנית מההשמנה שלנו. אנחנו משמינות, והתעשייה משמינה - בכיס. כל ניסיון שלנו לרדת במשקל נתקל ללא הרף במכשולים שחברות המזון מציבות עבורנו. איך ניתן לרדת במשקל ולשמור על כך לאורך זמן בלי להכיר את השותף המרכזי שלנו להחלטות בענייני תזונה? כבר מזמן לא אנחנו המחליטות הבלעדיות על מה שנכנס לפה בכל ארוחה.

 

אופס! התמכרתי!

הרבה פעמים קרה לי שבסוף הרצאה שנתתי בנושא תזונה, המשתתפים בקהל אמרו לי: "לא נשאר מה לאכול!", "הכל לא בריא!". זאת בהחלט התחושה אבל זה לא נכון. יש מגוון עצום של אוכל בריא ואפילו טעים, אבל דווקא אותו התעשייה לא ממהרת להציע לנו. חשבת פעם למה תעשיית המזון לא משקיעה קצת יותר מאמצים במכירה של אוכל בריא? דרישה - יש. הצרכנים רוצים להיות בריאים. מחלות, השמנה, התקפי לב ומחלות סרטן כבר ידועות כקשורות לאורח חיים לקוי ובעיקרו תזונה לקויה.  אז איך יכול להיות שרוב המזון שנמכר בסופרים, במסעדות ובחנויות השונות הוא כל כך לא בריא? אין לזה תשובה הגיונית אלא כלכלית. אוכל בריא הוא לא רווחי. שמירה על תזונה בריאה גורמת בסופו של דבר לצריכה מעטה יותר של מזון. אוכל בריא הוא ממלא, מספק ולא ממכר.

 

אוכל ממכר???

כולם יודעים שסמים, סיגריות ואלכוהול מכילים חומרים ממכרים. חלקנו יודעים או מניחים גם שקפה ושוקולד ממכרים. אבל מה לגבי מאכלים נוספים? האם הייתה לך אי פעם תחושה שאת מכורה לאוכל? אוכל מאוד מסוים? התחושה שלך נכונה. הוכח במחקרים שאצל חלק מהאנשים כשהם אוכלים מזון מסוים, רואים שינויים באותו חלק במוח כמו אצל אנשים שמכורים לסמים.

 

ההנחה שאנשים נוהגים לצרוך מזון כל כך לא בריא כי הם נהנים ממנו או פשוט כי הוא טעים היא שגויה. אם היה מדובר רק בטעם, היינו יכולים לבחור בכל רגע האם לאכול או לא וכמה לאכול. כשמדובר בהתמכרות, יכולת השליטה העצמית והבחירה הן מצומצמות ביותר.

 

מה שאת רוצה = מה שאת צריכה

לגוף שלך יש את אותו אינטרס כמו שלך - להיות במשקל תקין ולהישאר בו. התחושה של מלחמה ומאבק בזמן דיאטה, תגיע רק כאשר תמנעי מהגוף שלך את מה שהוא דורש. אני מניחה שזה נשמע מוזר כי את מרגישה שהגוף שלך דורש את כל מה שלא ממש מומלץ לצרוך כשמנסים לרזות או בכלל. יכול להיות שמדובר במתוקים, פחמימות, מלוחים, חריפים, מרים או מזונות עתירי שומן. החשקים של הגוף מבטאים איזשהו צורך ואותו ניתן ורצוי לספק באמצעים אחרים. המשיכה של הגוף תתבטא במה שמוכר לו. תפקידך הוא לספק עבורו פיתרונות שונים ובריאים יותר.

 

הגורמים לתשוקה למזונות מסויימים:

 • חוסר בויטמינים ובמינרלים
 • עייפות
 • מצבי רוח משתנים
 • שינויים קיצוניים ברמות הסוכר
 • זיהומים שונים - חיידקים, וירוסים או פטריות
 • דלקות כרוניות
 • צורך בויסות חום הגוף
 • התמכרויות
 • העדר פעילות גופנית
 • חוסר יכולת לנצל סוכר בצורה יעילה
 • התייבשות
 • אנמיה
 • שימוש בתרופות שונות
 • קשיים בעיכול

 

הטיפול הנטורופתי בהשמנה

לא מדובר בדיאטה אלא בשינוי תזונתי, אבל לא רק. שינוי תזונתי לא עומד בפני עצמו. כדי לעשות באמת שינוי, יש צורך בהתייחסות אישית להעדפות, סדר יום, כישורים קולינרים, חסרים תזונתיים ועוד ועוד. בנוסף, כדי שהשינוי ימשך לאורך זמן, חייבת להיות התייחסות לחשקים ותשוקות למזונות מסויימים, ומציאת הגורם למשיכה לאותם מזונות. ספירת קלוריות לא מספקת פיתרון ובוודאי שלא לאורך זמן. התאמת התזונה ואורח החיים צריכים להיות מותאמים אישית תוך כדי מציאת הגורם להשמנה ספציפית אצל אותה אישה. לא פחות חשוב הן הדרכים להקל על התהליך על מנת שיוכל להימשך להיות מיושם לאורך זמן.

 

לשאלות נוספות לגבי הגורמים להשמנה ולטיפול בה

 

 

 

 

Thumbnail
נטורופתית ענת טל

אולי תתענייני גם ב:

Title Art